Ten pravý oddych v srdci Gemera

Máte radi pokojné prechádzky alebo sa radšej opriete do kopca a zdoláte vrchol Maginhradu?

U nás si každý nájde to svoje. Aktívny odpočinok je niekedy tou najlepšou relaxáciou a v okolí nášho komplexu preň nájdete veľa možností.

Tá pravá odmena po náročnom dni Vás čaká vo wellness centre, kde nájdete vnútorný vyhrievaný bazén s jacuzzi, ležadlami a malebnou saunovou dedinkou s tepidáriom. Práve tepidárium a v ňom luxusné anatomicky tvarované vyhrievané ležadlá a relaxačná hudba vytvárajú harmonický celok, kde  sa prehreje Váš organizmus a posilní imunita.

Obrázok pod nadpisom: 

Naše zariadenie Wellness & Spa pod Maginhradom sa nachádza pri obci Veľké Teriakovce.

Veľké Teriakovce sú obec v okrese Rimavská Sobota v Banskobystrickom kraji na Slovensku. Leží v severnej časti Rimavskej kotliny v údolí rieky Rimava asi 8 km severozápadne od Rimavskej Soboty.

Gemer ukrýva nádhernú prírodu a každý návštevník si tu príde na svoje. Prijmite výzvu a zdolajte vrch Maginhrad. Odporúčame Vám navštíviť vodný mlyn v Teriakovciach, rozhľadňu na Maginhrade ako aj Sysľovisko Biele vody pri Muráni.

Unikátny vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach

Chcete vedieť, ako kedysi fungoval vodný mlyn? V blízkosti nášho zariadenia nájdete dokonalú ukážku toho, ako sa naši predkovia dopracovali ku každodennému chlebu. Klasicistický vodný mlyn je dvojpodlažná stavba na pôdoryse obdĺžnika, z roku 1800. Je unikátny tým, že mal horizontálne uložené mlynské koleso. Dnes je najstarším zachovaným mlynom v regióne. Odporúčame Vám navštíviť túto unikátnu kultúrnu pamiatku.

Rozhľadňa na Maginhrade

Naše zariadenie má v názve slovo Maginhrad. Vašej pozornosti určite neunikne pohľad na vrchy na druhej strane rieky Rimavy. Na najvyššom vrchu – Maginhrade, ktorý má výšku 430 m n.m. uvidíte rozhľadňu týčiacu sa do výšky takmer 17 metrov, ktorá bola postavená na mieste, kde bol v dávnej minulosti postavený stredoveký drevený hrad z 15. storočia, ktorý slúžil ako husitská pevnosť. Známy slovenský spisovateľ a básnik Ján Botto, tiež pod pseudonymom Janko Maginhradský, narodený v neďalekom Vyšnom Skálniku, vo svojich dielach Povesť o Maginhrade, O Maginských rytieroch a Báj Maginhradu, opisuje život na Maginhade. Rozhľadňa, na ktorú vedie 49 schodov ponúka výhľady od Kráľovej hole, na celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán. Po zelenej turistickej trase od Nižného Skálnika, po žltej a zelenej z Malých Teriakoviec alebo od Horných Zahorian. Dovedie Vás sem aj náučný chodník Po stopách Maginhradu začínajúci pri rybníku vo Vyšnom Skálniku, prechádzajúci popri chutnom prameni vody Dračia studnička, tajomných pieskovcových baniach, napájajúci sa na zelenú turistickú trasu nad Nižným Skálnikom. Najpohodlnejší prístup je z Horných Zahorian, kadiaľ sa dá k rozhľadni prísť prakticky po rovine, len s minimálnym stúpaním. O niečo náročnejšie sú výstupy z Malých Teriakoviec po žltej značke, či z Nižného Skálnika po zelenej. Náučný chodník ako aj rozhľadňa na vrchu Maginhrad bola postavená v roku 2015 vďaka iniciatíve Miestnej akčnej skupiny Malohont.

Sysľovisko Biele vody pri Muráni

V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie. Od nášho zariadenia Pod Maginhradom je to 42 km. Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z vašej ruky.

 

Pripravili sme Vám len veľmi malý výber lokálnych turistických atrakcií. Odporúčame Vám však  použiť tento link pri plánovaní ďalších aktivít v Gemeri: https://www.regiongemer.sk/